Jak vybrat žehličku

Výběr nové žehličky není žádná velká věda - i když na první pohled nepoznáte, která je ta nejlepší pro vás. Promyslete si, kolik prádla žehlíte, jak často a jestli potřebujete žehličku na hromady dětského oblečení nebo spíše na košile a jemné hedvábné halenky.

Video: Koupě žehličky nemusí být věda

Jaký typ žehličky se pro vás hodí?

Než si začnete prohlížet různé modely žehliček, zorientujte se v jednotlivých typech. Díky tomu zúžíte okruh možností a ušetříte spoustu času. Podle náročnosti vašeho žehlení máte na výběr ze čtyř hlavních typů žehliček.

Suché žehličky si vybírají milovníci klasiky

Jednoduše se ovládá, snadno udržuje, je lehká, skladná a už s ní někdy žehlil snad každý. Máme na mysli klasickou suchou žehličku, která nevyužívá páru.

Bývá levnější než napařovací žehlička a hodí se pro ty, kteří nemají moc žehlení a žádné speciální funkce na své nové žehličce nepotřebují.

Se suchými žehličkami zvládnete většinu textilních materiálů, ale pozor na některá umělá vlákna - ta suchou žehličkou nežehlete.

Jak vybrat žehličku.
Napařovací žehličky najdete ve většině domácností

Nejoblíbenější jsou napařovací žehličky, se kterými zvládnete všechny typy tkanin. Automaticky a plynule prádlu dávkují páru a teplo a tím ho dělají poddajnější. Oceníte ji při běžném žehlení nebo i v případech, kdy:

  • vám prádlo přeschne
  • nebo je z velmi mačkavých materiálů.

Jednou z oblíbených funkcí napařovacích žehliček je automatické vypnutí. Má ho většina modelů a znamená to, že pokud od žehličky odběhnete a zapomenete na ni, sama se vypne.

 Na napařovací žehličce oceníte to, že můžete sami přidat množství páry - třeba když žehlíte přeschlé oblečení.

Na napařovací žehličce oceníte to, že můžete sami přidat množství páry - třeba když žehlíte přeschlé oblečení.

Parní žehličky pro náročné žehlení

Žehlíte i více než hodinu v kuse, máte spoustu prádla a spotřebujete hodně páry? Pak se porozhlédněte po žehličkách s externím zásobníkem páry. Říká se jim také parní žehličky a skládají se z:

  • generátoru páry, do kterého nalijete vodu,
  • těla žehličky,
  • kabelu, který propojuje generátor a žehličku,
  • kabelu, který vede ze zásobníku do zásuvky.

Díky tomu, že je tělo žehličky oddělené od zásobníku vody, je žehlička lehká a snadněji se s ní pracuje.

Externí generátor navíc vyprodukuje mnohem více páry než napařovací žehlička a zvládá to i při nižší teplotě. Díky tomu žehlíte rychleji, protože běžné prádlo většinou stačí přejet žehličkou jen jednou nebo dvakrát.

Vyšší modely parních žehliček také zvládají rozpoznat materiál a automaticky mu přizpůsobí svoji teplotu. Kromě toho si nemusíte dělat hlavu ani s čištěním žehličky - většina má automatický odvápňovací systém.

Parní žehličku můžete vybrat:

  1. s bojlerem
  2. nebo s topným tělesem.

Většinou se setkáte s prvním typem. Ten ohřívá v bojleru všechnu vodu najednou a díky tomu je účinnější a má i vyšší parní ráz.

Parní žehlička s topným tělesem rozděluje vodu do dvou nádob. V jedné z nich zahřívá vodu a postupně ji doplňuje z druhé nádržky, kam nalijete teplou vodu z vodovodu. Obvykle mívá nižší výkon než žehličky s bojlerem.

Napařovače oděvů využijete i na společenské oděvy nebo závěsy

Profesionálním žehlicím nástrojem jsou napařovače. Od většiny žehliček se liší tím, že prádlo žehlí ve svislé poloze pověšené na ramínku. Díky tomu narovnáte i malé záhyby a prádlo nebudete sami při žehlení mačkat. Zároveň se vyhnete odleskům, které na látce někdy vznikají při klasickém žehlení.

S napařovačem zvládnete i náročné prádlo, na které se klasická žehlička nehodí:

  • potahy na pohovku,
  • saka a kabáty,
  • záclony a závěsy
  • nebo umělé materiály.

Horká pára má navíc i další výhodu - prádlo kromě uhlazení také dezinfikuje.

 Není napařovač jako napařovač.

Není napařovač jako napařovač.

5 vlastností žehličky, o které se vyplatí zajímat

Už máte jasno v tom, s jakými typy žehliček se při nakupování setkáte a která vám doma nejvíc pomůže. Ještě než začnete procházet nabídku žehliček, přečtěte si, na jaké další vlastnosti si dát při nákupu pozor.

 Na tyto vlastnosti se při výběru žehličky zaměřte.

Na tyto vlastnosti se při výběru žehličky zaměřte.

Příkon a výkon

Jak rychle se žehlička zahřeje a kolik páry vyrobí? To zjistíte z hodnot příkonu a parního výkonu - čísel, která vám pomohou s výběrem žehličky.

Příkon udává rychlost nahřátí žehličky poté, co ji zapojíte do elektřiny. Příkon žehličky by neměl být nižší než 1400 wattů, ideální hodnoty se pohybují mezi 2000 a 2800 watty.

Parní výkon s příkonem souvisí. Aby žehlička produkovala dostatek páry za nějaký časový úsek, musí mít dobrý parní výkon. Parní výkon se obvykle pohybuje v rozmezí od 0 přibližně do několika stovek gramů za minutu u parních žehliček a ideální hodnota u vaší nové žehličky je 50 gramů za minutu.

Kromě parního výkonu neboli stálé páry mají žehličky také funkci parní ráz. Díky ní naráz vypustíte více páry, třeba když žehlíte obtížný kousek. Vaše nová žehlička by ideálně měla mít hodnotu parního rázu asi 150 až 200 gramů za minutu.

 Tlačítko parního rázu je na madle žehličky, kde ho kdykoliv pohodlně stisknete.

Tlačítko parního rázu je na madle žehličky, kde ho kdykoliv pohodlně stisknete.

Odvápnění

Věděli jste, že do některých napařovacích žehliček správně patří destilovaná voda? Pokud žehlička nemá odvápňovací mechanismus, vodou z kohoutku uškodíte jí i prádlu. V žehličce se totiž usazuje vodní kámen z kohoutkové vody, zanáší ji a znečisťuje prádlo.

Pokud nechcete na žehlení shánět destilovanou vodu, podívejte se po modelu s odvápňovacím systémem - je jich většina.

Anti-drip system

S anti-dripem nebo také drip-stopem se setkáte u napařovacích žehliček, kde hrozí odkapávání vody, která se nepřeměnila na páru.

Když snížíte teplotu, může z napařovací žehličky začít vytékat voda, která se přestává měnit na páru. Pokud si pořídíte žehličku s anti-dripem, systém se při snížení teploty aktivuje a zabrání vytékání vody z napařovacích otvorů.

 Díky anti-dripu funguje napařování bez vedlejších efektů.

Díky anti-dripu funguje napařování bez vedlejších efektů.

Žehlicí plocha

I když na žehlicí plochu na rozdíl od těla žehličky moc nevidíte, je to asi nejdůležitější část vaší nové žehličky. Pokud je žehlicí povrch kvalitní, žehlička skvěle klouže po oblečení.

Určitě tušíte, že to není všechno. Dbát na kvalitní povrch se vyplatí hlavně kvůli životnosti žehličky. Nekvalitní povrchy se časem ničí a dělají se v nich dírky a zoubky, které se při žehlení zasekávají do prádla.

Vhodné povrchy na vaší nové žehličce jsou:
  • keramika,
  • platinum,
  • safír,
  • palladium
  • a další plochy s nepřilnavým povrchem.

Levnější a více běžné jsou žehlicí plochy z hliníku, teflonu nebo nerezu.

Žehličky s technologií OptimalTEMP klidně nechte položené přímo na prádle, když si potřebujete od žehlení odskočit. Automaticky se totiž vypnou.

Žehličky s technologií OptimalTEMP

Žehličky s technologií OptimalTEMP

Hmotnost žehličky

Čím těžší žehlička, tím líp vyžehlené prádlo. Taky už jste to někdy slyšeli? Ano, dříve to platilo. Ale dnes už těžká žehlička většinou neznamená výrazně lépe vyžehlené prádlo.

Pokud žehlíte prádlo až několik dní po uschnutí, ušetří vám těžší žehlička část práce. Váha totiž působí na vyschlé prádlo a pomáhá ho rychleji narovnat.

Jestli se k žehlení obvykle dostanete skoro hned, vyplatí se spíše lehčí žehlička. Díky zbytkům vlhkosti po látce snadněji klouže a pravděpodobně s ní zvládnete vyžehlit i víc prádla - nebudou vás totiž bolet záda a ruce.

Při pořizování napařovací žehličky myslete i na to, že k její váze musíte přičíst i vodu.


Další zajímavé články

Jak vyčistit žehličku

Stává se vám, že při žehlení zůstávají na oblečení nevzhledné skvrny? V tom případě je třeba ihned zakročit a žehličku před... celý článek

Jak správně uklízet? Nedopouštějte se těchto chyb!

Usazeniny a prach na policích a podlaze obsahují pyl, šupinky lidské kůže, zvířecí srst, bakterie, plísně a roztoče... celý článek

Jak vyčistit troubu

Každou troubu je třeba čas od času vyčistit od zapečených usazenin a mastnoty. Jak na to, aby byla práce co nejméně.... celý článek