Jak vyčistit žehličku

Stává se vám, že při žehlení zůstávají na oblečení nevzhledné skvrny? V tom případě je třeba ihned zakročit a žehličku před dalším použitím řádně vyčistit. Příčinou skvrn může být připálená žehlicí plocha, stopy po vodním kameni (v případě napařovacích žehliček) nebo rzi. Poradíme vám, jak vyčistit žehličku snadno, rychle a levně za pomoci domácích surovin z kuchyně i speciálních čistících přípravků!

Jak předcházet znečištění žehličky? Zde je několik ověřených tipů! 

Abyste trable se znečištěním žehličky nemuseli řešit, doporučujeme dodržovat tyto zásady:

  • Kupujte žehličky s nerezovým povrchem, vyhnete se tak rezivění.  
  • U napařovacích žehliček vždy po žehlení vypusťte přebytečnou vodu v nádržce.  
  • Používejte destilovanou vodu, vyhnete se problémům s vodním kamenem. 
  • Pozorně kontrolujte nastavenou teplotu, aby nedošlo k připálení žehličky. 
  • K žehlení užívejte žehlicí prkno s kvalitním nepřilnavým povrchem.

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene? Pomůže samočisticí funkce nebo ocet!

Vodní kámen vzniká v napařovací žehličce v případě, že používáte příliš tvrdou vodu s vysokým obsahem minerálů. Ty se usazují v útrobách žehličky a poté se při žehlení uvolňují a znečišťují vyprané prádlo. Existuje však několik jednoduchých způsobů, jak s vodním kamenem jednoduše zatočit!

Samočisticí funkce odvede práci za vás

Pokud je žehlička vybavena samočisticí funkcí, nemusíte se o nic starat. Stačí pouze jednou za čas naplnit nádržku studenou destilovanou vodou, aktivovat tuto funkci, a žehlička vodní kámen za pomoci horké páry rozpustí.

Čištění žehličky octem

V případě, že vaše napařovací žehlička tuto funkci nemá, nevadí. Stačí smíchat ocet s vodou v poměru 1:1 a nalít jej do nádržky na vodu. Poté aktivujte napařování a nechte žehličku alespoň 5 - 10 minut pracovat. Nakonec ji propláchněte čistou vodou.

Pomohou také speciální odvápňovací prostředky

Vyzkoušet můžete i odvápňovací prostředky, které vodní kámen spolehlivě odstraní. Postup je podobný jako při čištění octem – odvápňovač nalijte do nádržky na vodu, postavte žehličku na podložku a spusťte funkci napařování po dobu 10 – 30 minut (dle míry znečištění a konkrétního výrobku).

U parních žehliček řeší problém odvápňovací filtry!

Některé parní žehličky jsou vybaveny odvápňovacími filtry, které problém s tvorbou vodního kamene jednoduše a účinně vyřeší.

U parních žehliček řeší problém odvápňovací filtry!
TIP: S pomocí jedlé sody nebo octa lze odstranit také usazeniny vodního kamene například v pračce nebo rychlovarné konvici.


Jak vyčistit připálenou žehličku? Na pomoc vezměte ocet, zubní pastu nebo sůl!  

Připáleniny na žehlicí ploše vznikají obvykle tím, že nastavíte nesprávnou teplotu při žehlení citlivějších tkanin. Na žehličce pak zůstanou připálené skvrny, které by další prádlo ušpinily. Proto je nezbytné je před dalším žehlením odstranit. Pomoci si můžete levnými prostředky z domácnosti nebo speciálními přípravky pro žehlicí plochy! 


Čištění připálenin na žehličce za pomoci octa

Stejně jako u vodního kamene, i v tomto případě může pomoci obyčejný ocet. Doporučujeme dostatečně nahřát žehlicí plochu, po které budete opatrně přejíždět hadříkem namočeným v octě. Práci si můžete usnadnit tím, že hadřík napuštěný octem položíte na žehlicí prkno (doporučujeme podložit např. starým ručníkem), a žehličkou po něm budete přejíždět tak dlouho, dokud se připáleniny nerozpustí. 


Lehké připáleniny hravě odstraní zubní pasta nebo jedlá soda

Pokud nejsou připáleniny nijak rozsáhlé, zkuste je odstranit za pomoci zubní pasty nebo jedlé sody. Pastu naneste na kousek hadříku a krouživými pohyby stírejte žehlicí plochu. Toto čištění provádějte pouze za studena, po aplikaci pasty žehlicí plochu otřete mokrým hadříkem. V případě, že se rozhodnete pro jedlou sodu, umíchejte z ní kašičku za pomoci octa nebo vody a poté postupujte stejně jako u zubní pasty. 


U starších modelů žehliček může pomoci také kuchyňská sůl

V případě, že máte starší žehličku s odolným žehlicím povrchem, můžete k odstranění větších připálenin použít také kuchyňskou sůl. Tu zabalíte do hadříku, žehlicí plochu nahřejete a budete opět přejíždět po připálených skvrnách. Z důvodu rizika poškrábání nedoporučujeme aplikovat tento postup u moderních žehliček s citlivými žehlicími povrchy (např. keramika). 


Pokud domácí prostředky nestačí, vyzkoušejte speciální chemii! 

Pokud se vám připáleniny za pomoci domácích surovin nepodaří dokonale odstranit, je na čase vyzkoušet chemické prostředky. Velmi účinná je například čisticí tyčinka na žehlicí plochy, jejíž aplikace je snadná a bezpečná.  


Jak se zbavit rzi na žehlicí ploše?

V případě, že máte doma starší model žehličky, který ještě nemá nerezový povrch, může se stát, že žehlička začne po čase rezivět a zanechávat na oblečení nevzhledné skvrny, kterých se jen těžko zbavíte. Můžete zkusit odstranit rez za pomoci octu, jedlé sody nebo acetonu, kterým budete skvrny od rezu intenzivně potírat. Pokud se rez vyčistit nepodaří, nezbývá, než se poohlédnout po novém modelu žehličky s nerezovým a nepřilnavým žehlicím povrchem!

Jak se zbavit rzi na žehlicí ploše?

Nejčastěji kladené otázky při čištění žehličky

Jak vyčistit žehličku uvnitř?

Pokud není žehlička vybavena samočistícím systémem, použijte ocet v kombinaci vodou, který nalijte do nádržky na vodu. Žehličku protřepejte do všech stran, nechte alespoň 10 minut napařovat a poté propláchněte čistou vodou.

Jak vyčistit žehličku s keramickým povrchem?

Žehličky s keramickým povrchem nedoporučujeme čistit solí, mohly by se poškrábat. Vyzkoušejte alobal, který mírně zmačkejte a jemně třete po zahřáté připálené žehlicí ploše. Na keramický povrch obvykle dobře působí také speciální čisticí tyčinky.

Jak vyčistit trysky u žehličky?

Parní trysky zanesené vodním kamenem můžete vyčistit za pomoci vatových tyčinek namočených v octu. Pokud je znečištění silné, je lepší opatrně ponořit žehlicí plochu do octa na několik hodin a nechat jej působit.