10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Mezinárodní Den Země – jak ulevit naší planetě?

Den Země připadá každoročně na 22. dubna – slaví se již od roku 1970 a připomíná důležitost ochrany přírody a péči o životní prostředí. V tento den na celém světě probíhá řada edukativních akcí se záměrem šířit povědomí o stavu naší planety, varovat před dopady nešetrného hospodaření, a motivovat k ekologickému smýšlení. O naši planetu bychom však – už kvůli sobě a budoucím generacím – měli pečovat každý den. V našem článku se dozvíte, jak jednoduše přispět k lepšímu životnímu prostředí za pomoci ekologických prostředků, které nezatěžují přírodu!


Používejte v domácnosti ekologické čisticí prostředky 

Běžné čisticí prostředky mnohdy obsahují řadu škodlivých látek, které mají vliv na životní prostředí i naše zdraví. Látky, jako jsou karcinogeny nebo neurotoxiny se při úklidu dostávají do vzduchu, a skrze odpadní potrubí také do vody, a způsobují řadu zdravotních komplikací (například alergie). Navíc zatěžují životní prostředí, protože hubí prospěšné mikroorganismy v půdě i ve vodě. 

V případě, že se rozhodnete používat ekologické čisticí prostředky, ulevíte tak nejen naší planetě, ale i svému tělu. Zároveň nemusíte mít obavy, že čištění domácnosti bude méně účinné, eko prostředky dosahují stejných kvalit, jako ty chemické, avšak skládají se pouze z přírodních surovin! Na trhu najdete speciální prostředky na mytí podlah, nerezu, koupelny i ekologické tablety a kapsle do myčky nebo eko prací prášky, které jsou obzvláště vhodné pro citlivou dětskou pokožku.

Mezinárodní Den Země – jak ulevit naší planetě?

TIP!:

Nevíte, jak odstranit usazený vodní kámen ve sprchovém koutě? Vystačíte si s běžnými prostředky z domácnosti – inspirujte se v našem článku Jak vyčistit sprchový kout přírodní cestou!


Mezinárodní Den Země – jak ulevit naší planetě?

Třiďte odpad – umožníte tak jeho smysluplnou recyklaci 

Třídění odpadu má obrovský smysl – díky tomu, že odpad z domácnosti dělíme na plasty, sklo, papír, kartony atd., umožňujeme jeho recyklaci, čímž se výrazně snižuje zátěž životního prostředí, protože tyto materiály můžeme používat opakovaně.

Odpad lze úhledně třídit do speciálních tašek na tříděný odpad, které dobře drží tvar a jsou vybaveny držadly pro snadné vynášení. V případě znečištění je lze jednoduše vyprat. 

Pro uložení klasického odpadu můžete využít biologicky rozložitelné sáčky do odpadkových košů, které jsou (na rozdíl od těch běžných) vyrobeny z přírodních surovin, a proces rozkladu je tak výrazně kratší.


V případě, že chcete efektivně využívat také bioodpad z domácnosti, pořiďte si vermikompostér s násadou kanadských žížal. Ty dokážou v krátkém čase efektivně zpracovat velký objem bioodpadu a přetvořit jej na výživné přírodní hnojivo (tzv. žížalí čaj), kterým můžete obohatit rostliny v domácnosti i na zahradě.


Dejte šanci eko plenám

V prvních letech života spotřebuje jedno dítě až 5 000 ks jednorázových plen, které se skládají především z plastu, a jsou tak energeticky velmi náročné na výrobu i pozdější likvidaci (není možné je recyklovat), která zatěžuje životní prostředí.  

Oproti tomu látkové pleny méně zatěžují životní prostředí při výrobě a vzhledem k dlouhé životnosti jsou výrazně ekologičtější i přesto, že třeba je pravidelně prát. Navíc jsou šetrnější k dětské pokožce – mají přirozeně antibakteriální vlastnosti a jsou dostatečně prodyšné. Používáním látkových plen tak uděláte službu nejen přírodě, ale i dětem. 

→ Ženy v období menstruace mohou vyměnit klasické vložky a tampony za menstruační kalíšky, které lze používat opakovaně, čímž také výrazně eliminují spotřebu plastového odpadu.

Mezinárodní Den Země – jak ulevit naší planetě?

Praktické tipy, jak jednoduše omezit obaly a spotřebu plastů

Praktické tipy, jak jednoduše omezit obaly a spotřebu plastů

Životnímu prostředí výrazně ulevíte tím, že omezíte spotřebu jednorázových plastů. Docílit toho můžete snadno krůček po krůčku v každodenním životě. Pořiďte si sportovní láhev na pití z odolného nerezu, nezávadného plastu nebo tvrzeného skla, kterou budete mít vždy po ruce, ať už v autě nebo kabelce. Tekutiny si tak můžete jednoduše doplnit bez toho, abyste produkovali odpad v podobě PET lahví. 

Při nákupu ovoce, zeleniny nebo pečiva nepoužívejte jednorázové igelitové sáčky, ale plátěné sáčky, které lze používat opakovaně. Igelitové tašky můžete vyměnit za látkové nákupní tašky, které snadno složíte do kabelky nebo kapsy u bundy a vydrží vám dlouhé roky. Jestliže někdy zapomenete a budete muset igelitového sáčku nebo tašky využít, zrecyklujte je – sáčky můžete použít např. ke sbírání psích exkrementů, igelitové tašky zase jako pytle do odpadkového koše. Pokud jezdíte nakupovat autem, velmi praktické jsou klasické proutěné a textilní košíky, ve kterých se vám nákup nepomačká.


Chovejte se k přírodě šetrně i při práci na zahradě

Jestliže máte u domu zahrádku, na které pěstujete zeleninu a ovoce, i zde můžete udělat několik kroků, které ulehčí zemi a podpoří růst plodin v BIO kvalitě. Jak toho docílit? 

Chovejte se k půdě šetrně a s úctou – nepoužívejte chemické postřiky a umělá hnojiva, která obsahují pesticidy a další toxické látky. K vyživení zeminy je ideální zahradní kompost vlastní produkce, který tlením postupně vznikne v kompostéru, případně kravský nebo koňský hnůj. 

Šetřete pitnou vodou, snažte se schraňovat dešťovou vodu v sudech, která je na zalévání ideální, protože neobsahuje chlor, ale prospěšné dusičnany, a navíc má vyvážené pH.

Mezinárodní Den Země – jak ulevit naší planetě?

Dejte přednost kosmetice netestované na zvířatech  

I zvířata jsou důležitými a právoplatnými obyvateli naší planety – bohužel mnohdy žijí v tristních podmínkách – ať už jde o klecové chovy, velkochovy nebo chemické laboratoře, kde jsou užívána k nešetrnému testování chemických přípravků, parfémů a kosmetiky. Nákupem kosmetiky netestované na zvířatech, kterou poznáte dle HCS certifikátu, jež má v logu skákacího králíka, podpoříte snahu minimalizovat zbytečné utrpení zvířat na celé planetě. 

→ Soustřeďte se také na obaly kosmetiky a kosmetických pomůcek – ty vyrobené z přírodních materiálů, jako je například bambus nebo přírodní papír, je výrazně snazší recyklovat.


Jak oslavit Den Země? Zapojte děti i rodinu, i přátele! 

Den Země bychom si měli připomínat každý rok, péče o planetu je pro nás totiž životně důležitá. Proto se snažte motivovat své přátele, a především děti k ekologickému smýšlení a šetrné spotřebě. Zde přinášíme několik tipů, jak si společně užít tento významný den! 

  • Zúčastněte se akce „Ukliďme Česko“, která se každoročně koná právě v dubnu. Spolu s dětmi, přáteli a sousedy můžete očistit okolí vašeho bydliště od odhozených odpadků, které odvezete do tříděného odpadu a ulevíte tak přírodě. Den můžete zakončit opékáním dobrot na ohni. 
  • Uspořádejte domácí promítání dokumentu o ekologických aktivitách – řada z nich je zdarma ke stažení na speciálních webových stránkách v případě, že dodržíte nastavené podmínky projekce. Na soukromé promítání můžete pozvat rodinu i přátele a rozšířit si vědomosti, nebo nastolit zajímavá témata k diskuzi. 
  • Navštivte s dětmi některou z oficiálních akcí na Den Země – konají se na nejrůznějších místech po celé české republice a organizátoři mají připravený bohatý edukativní program pro děti i dospělé. 
TIP: Pokud se budete do ekologického přemýšlení nutit, dlouho vám nevydrží. Postupujte po malých krůčcích, na které si zvyknete, a budete je brát jako samozřejmost, poté přistupte k dalším krokům. Každý takový malý posun se počítá!