10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak zařídit malý byt pro praktické a pohodlné bydlení

Malé byty a garsonky se mnohdy mohou zdát oříškem, co se týká jejich vybavení a zařízení pro pohodlné bydlení. Nemusíte však zoufat, pokud budete při zařizování bytu postupovat s rozvahou a důmyslem, podaří se vám vykouzlit praktické bydlení a útulný prostor, kam se budete rádi vracet! V následujících řádcích přinášíme řadu praktických tipů, které vám se zařízením vašeho stávajícího, nebo nového domova pomohou!

Jak zařídit malý byt pro praktické a pohodlné bydlení
Bez nákresu se neobejdete

Pokud se pouštíte do rozsáhlé úpravy či rekonstrukce malého bytu, ze všeho nejdříve si na papír nebo v počítači nakreslete plánek bytu z půdorysu, pokud jej nemáte k dispozici. Je třeba, aby všechny stěny a jejich rozměry byly důkladně a přesně zakresleny, včetně dveří, oken a podobně. Čím přesnější plánek bude, tím lépe se vám bude uspořádání bytu navrhovat.

Poté si s rozmyslem rozvrhněte základní rozdělení bytu – prostor pro kuchyni, obývací pokoj, ložnici, případně dětský pokoj, pracovnu apod. Konkrétní řešení se bude odvíjet především od prostorových dispozic bytu – je rozdíl, zda se jedná garsonku, 1+1 nebo 2+kk.

V této fázi si dopřejte dostatek času, důkladně zvažte všechna pro a proti a nechte si poradit od dalších rodinných příslušníků, přátel, případně odborníků.

Používejte světlé barvy, které interiér opticky zvětší a projasní

Při zařizování bytu se, pokud možno, vyhněte tmavým barvám, které prostor opticky zmenší. Pokud máte tmavé barvy v oblibě, nechte je vyniknout na drobných dekoracích a doplňcích. Stěny, podlaha i nábytek by však měly být skvělé, bez výrazných dekorů, které mohou na malém prostoru působit chaoticky. Použitím světlých odstínů barev (např. bílá, šedá, béžová nebo pastelové odstíny barev) dosáhnete vzdušnosti a optického zvětšení prostoru, ve kterém se vám bude dobře žít, pracovat, tvořit i relaxovat.

Pokud chcete prostor opticky rozdělit – například kuchyni od obývacího pokoje, můžete stěny barevně oddělit. Vyhněte se však raději ostrým, nebo sytě barevným kontrastům, volte spíše barvy, které navzájem korespondují.

Celý byt by měl být stylově i barevně sjednocený

Velmi důležité je, abyste celý obytný prostor pojali komplexně a v jednotném stylu. Jen tak bude působit celistvě a úhledně. Nezáleží na tom, jaký styl je vám blízký, ať už se jedná o boho, skandinávský nebo minimalistický styl – v případě jejich kombinace by však prostor mohl působit přezdobeně a nejednotně.

🠦 Pokud je to možné, volte všude jednotnou barvu i styl podlahové krytiny, která prostor opticky zvětší. Totožné by měly být také obrubně a výplně dveří a jednotná barva stropu.

Vsaďte na vestavěný nábytek

Protože uložit všechny své osobní věci do malého bytu není jednoduché, měli byste se snažit využít každý centimetr místa. Skvělým pomocníkem v tomto ohledu je vestavěný nábytek, který si můžete běžně zakoupit nebo nechat vyrobit od truhláře na míru, pokud je prostor netradičně koncipován. Díky tomu lze prostor kolem stěn zaplnit až po strop a využít jej tak na maximum.

Uložené věci ve skříňkách budou v bezpečí a nebudou v bytě zbytečně vynikat. Dekor skříní můžete volit v barvě stěny, se kterou díky tomu dokonale splynou. Tímto způsobem můžete řešit prostorné šatní skříně, předsíňové skříně i kuchyňskou linku.

TIP! K tomu, abyste se pohodlně dostali i do vyšších pater skříní, stačí pořídit skládací schůdky.
S přepažením místnosti pomohou zástěny, závěsy a paravány

Pokud máte k dispozici pouze jednu místnost, do které potřebujete umístit kuchyň, ložnici, obývací pokoj i pracovnu, jako skvělé řešení pro optické rozdělení prostoru se nabízí nejrůznější zástěny – ty mohou mít podobu dlouhých závěsů, paravánů nebo posuvných výplní, které propouští dostatek světla, zároveň však prostor rozdělí a částečně odhluční. Paravánem nebo knihovnou si můžete od zbytku bytu oddělit například postel, získáte tak větší pocit soukromí.

Doplňky vybírejte s citem, abyste malý prostor nezahltili

Ke konečné fázi zařizování bytu patří samozřejmě doplňky v podobě obrazů, dekoračních polštářků, plédů, svítidel, kusových koberců a podobně. Snažte se, aby spolu doplňky barevně i typově ladily – v tomto případě se nemusíte bát ani výraznějších barev, které budou v kontrastu se zbylou částí bytu. Díky nim získá interiér šmrnc a prostor rozzáří!

Při výběru menších kousků nábytku, jako jsou židle nebo stoly, se nebojte volit transparentní materiály, jako je sklo nebo tvrzený plast – nebudou v malé místnosti působit objemně, ale naopak velice vzdušně!

S malým prostorem umí často až překvapivě kouzlit nástěnná zrcadla, která byste určitě neměli vynechat! Připevněte je na stěnu, šatní skříň nebo nad pohovku a uvidíte, jak se prostor opticky rozšíří! Co se týče záclon do oken, vybírejte ideálně takové, které budou propouštět maximum světla, a vyhněte se, pokud možno, velkým vzorům.

Vychytávky do malého bytu, bez kterých se neobejdete

Nyní vám představíme praktické triky a vychytávky, díky kterým výrazně ušetříte prostor v jednotlivých částech bytu!

Kuchyně

  • Do malých bytů se nejlépe umisťují rovné nebo rohové kuchyňské linky. Pokud chcete místnost pocitově rozdělit od obývacího pokoje, můžete zvolit rohovou sestavu, na kterou navazuje do prostoru barový pult, jež sloužit jako jídelní stůl.
  • Vybírejte myčku, sporák nebo pračku v tzv. Slim verzi, která je oproti běžným modelům výrazně užší a ušetří v prostoru kuchyňské linky i více než 10 cm.
  • Pokud žijete v domácnosti sami nebo v páru, pravděpodobně si vystačíte s menší ledničkou, kterou lze zakomponovat do spodní části linky, ušetříte tak vrchní prostor pro další police nebo skříňku na uložení kuchyňského vybavení.
  • V případě stísněného prostoru se nebojte pořídit závěsný nebo rozkládací jídelní stůl, který v době nevyužití jednoduše složíte a budete mít více prostoru k pohodlnému pohybu po kuchyni.

Obývací pokoj a ložnice

  • Abyste ušetřili místo, můžete si pořídit rozkládací sedací soupravu, která bude sloužit k odpočinku i spánku. Důrazně však doporučujeme vybírat opravdu kvalitní modely, které poskytují, především během spánku, dostatečný komfort a nebudou vést k bolestem zad a dalším zdravotním komplikacím.
  • Skvělým doplňkem je také podnožka nebo taburet s úložným prostorem, který využijete v případě větší návštěvy, jako klasickou podnožku a zároveň i úložný prostor.
  • Kvalitní spánek je velice důležitý, proto pokud si na malém prostoru nemůžete dovolit samostatnou ložnici, může být vhodným řešením pořízení vyklápěcí postele. Tu během dne jednoduše sklopíte podél zdi a nezabere tak téměř žádné místo.

Další zajímavé články:

Jak lepit tapety?

Tapety zažívají v posledních letech obrovský boom. Na trhu jich je nepřeberné množství, a to nejen z hlediska dekorů a barev, ale i typů... celý článek

Jak vyrobit posuvné dveře skříně

Přes pečlivý výběr se vám nepodařilo najít šatní skříň, která by vám vyhovovala? Máme... celý článek

Jak proměnit dětský pokoj na studentský

Školní léta jsou pryč a je čas zařídit dětský pokojíček tak, aby vyhovoval potřebám dospívajících potomků... celý článek