10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat zimní pneumatiky

S příchodem zimy nastává čas přezutí pneumatik z letních na zimní – ať už kvůli bezpečnosti na silnicích, tak kvůli zákonu o silničním provozu, který máte jako řidič povinnost dodržovat. Podíváme se na to, jak na výběr kvalitních zimních pneumatik. Zásadní je správná velikost i nosnost pneu, ale také dostatečná kvalita nebo optimální přilnavost za mokra. Vybíráte zimní pneumatiky pro osobní automobil, dodávku nebo offroad? V tom případě jste tu správně!

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Dle zákona je povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, a to vždy, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva ledu, sněhu nebo námrazy, nebo lze tuto skutečnost předvídat s ohledem na oblast, do které máte namířeno.

Co to ve skutečnosti znamená? Váš automobil nemusí mít přezuté zimní pneu v případě, že s ním během zimy nevyjíždíte, případně pouze ve chvílích, kdy jsou příznivé teplotní podmínky a led, sníh ani námraza se na vozovce nevyskytují. Můžete se však setkat s úseky silnic, kde je zimní výbava povinná bezpodmínečně – tyto úseky jsou označeny dopravní značkou.

Zimní pneumatika

Hledáte zimní pneu na osobák, dodávku nebo offroad?

Pokud se chystáte pořídit nové zimní pneumatiky, v první řadě rozhoduje typ vozidla – k dostání jsou zimní pneu na osobní automobil, zimní pneu pro nákladní automobily a dodávky nebo zimní pneumatiky na offroady. Každé z nich mají jiné vlastnosti, přizpůsobené potřebám konkrétního vozidla i stylu jízdy.

  • Zimní pneu na osobní auto – patří k nejrozšířenějším, protože osobních aut jezdí po silnicích nejvíce. K dostání jsou pneumatiky různých dezénů, kvalit i rozměrů.
  • Zimní pneu pro nákladní auto nebo dodávku – jsou stavěny na vyšší zatížení, mají tedy jiné konstrukční řešení.
  • Zimní pneu na offroad – jsou na rozdíl od klasických pneumatik určeny do extrémních podmínek, které se od offroadových automobilů očekávají (tedy jízda v terénu apod.).

Jak vybrat zimní pneu? Rozhodují správné rozměry i klíčové vlastnosti!

Ač se určení správného rozměru pneumatik může zdát jako složitý úkol, není tomu tak. Stačí pochopit základní princip značení, který si níže vysvětlíme. Rozměry pneumatik, které lze na váš automobil použít, vyčtete v technickém průkazu daného vozidla.

Jak se značí rozměry pneumatik?

Nyní si na příkladu ukážeme, jak číst ze vzorců, kterými jsou jednotlivé typy pneumatik značeny.

Zimní pneu 195/65 R15 91T

  • 195 = šířka pneumatiky v milimetrech
  • 65 = výšku bočního profilu pneumatiky v % (vůči celkové šířce pneu)
  • R = radiální konstrukce pneu (má lepší jízdní vlastnosti než diagonální pneu)
  • 15 = průměr ráfku v palcích (1 palec = 2,54 cm)
  • 91 = nosnostní index
  • T = rychlostní index

Dále se můžete setkat také s navazujícími zkratkami tl (bezdušová konstrukce) nebo XL (zesílená konstrukce). Tento typ značení se používá pro zimní i letní pneumatiky. Zároveň platí, že na obou nápravách vozidla byste měli mít pneumaticky totožného značení.

Zimní pneumatika

Jaké důležité údaje na zimních pneumatikách nepřehlédnout?

Nyní si důležité parametry pneumatik rozebereme podrobněji, abyste vědět, jak vybírat dle svých preferencí.

Radiální pneumatika vs. diagonální pneumatika – jakou konstrukci pneu vybrat?

Konstrukční provedení pláště zimních pneumatik vybírejte dle toho, v jakém terénu se plánujete pohybovat nejčastěji. Běžně se setkáte se dvěma druhy konstrukce:

Radiální pneumatika

v kostře pneumatiky jsou jednotlivé ocelové kordy skládány rovnoběžně za sebou, se středovou čárou svírají úhel přibližně 90°, navíc jsou vyztuženy nárazníkovými pásy. Tyto pneumatiky jsou ideální na běžné ježdění po silnicích, snižují valivý odpor a tedy i spotřebu paliva, vynikají přilnavostí a odolností. Nejsou příliš vhodné pro pomalou jízdu v terénu, protože jsou poměrně tvrdé.

Diagonální pneumatika

tato pneumatika má kostru složenou z protilehlých, zešikmených kordů, které na sebe navzájem navazují. Tyto pneu využijete v případě, že se často pohybujete v náročném terénu – dobře se přizpůsobí a jsou dostatečně odolné. Při běžné jízdě ve vyšší rychlosti na silnicích mají však sklony se přehřívat, nadměrně opotřebovávat a také mohou zvýšit spotřebu paliva.

Nosnostní a rychlostní index u zimních pneu

Nosnostní neboli hmotnostní index značí, jaké je maximální možné zatížení dané pneumatiky. Najdete jej opět v technickém průkazu vozidla. Vybírejte pneu se stejným, nebo vyšším hmotnostním indexem.

→ Rychlostní index udává, jakou maximální rychlostí můžete s pneumatikou jet. V technickém průkazu je značen písmeny Q – Y. Co se týče zimních pneumatik, můžete vybírat i modely s nižším rychlostním indexem, nikdy však ne obráceně.


Čím je specifický dezén zimních pneumatik?

Dezén neboli vzorek zimních pneumatik je na rozdíl od letních pneumatik mnohem členitější, navíc je opatřen množstvím drobných drážek, to vše proto, aby efektivněji odváděly vodu a rozbředlý sníh. Díky tomu také snižují riziko aquaplaningu. Prořezání dezénu má oproti letním modelům ostřejší hrany pro lepší záběr na sněhu.

Nejčastěji narazíte na 3 základní druhy dezénů u zimních pneu, z nichž každý má své výhody a nevýhody:

Směrový dezén

u tohoto dezénu se můžete při obouvání pneu orientovat pomocí šipky, která značí směr jízdy. Tento dezén je u zimních pneu nejrozšířenější, protože dobře odvádí vodu a i rozbředlý sníh.

Symetrický dezén

pneumatiku lze obout oběma směru, na přední i zadní nápravu. Tyto pneu jsou nejrozšířenější, ideální na kratší jízdy po městě.

Asymetrický dezén

vnější a vnitřní vzorek pneu se liší, přičemž vnitřní strana odvádí vodu, vnější zajišťuje stabilitu v zatáčkách. Je třeba obouvat tak, aby vnitřní a vnější strana pneu byla na svém místě.


Kód DOT prozradí stáří pneumatiky!

Pokud vás zajímá stáří vašich pneumatik, stačí na pneumatice najít kód DOT. Ten se skládá ze 4 číslic. První dvě značí týden, ve kterém byly pneu vyrobeny, druhé dvojčíslí udává rok výroby. Takže např. DOT 2313 znamená, že pneumatiky byly vyrobeny ve 23. týdnu roku 2013. Obecně platí, že byste neměli používat pneumatiky starší deseti let.

Nezapomeňte na správné nahuštění zimních pneumatik

K bezpečné jízdě přispívá také správné nahuštění pneumatik. To se u každého vozidla liší, optimální hodnoty huštění pneu najdete nejčastěji na rámu u dveří řidiče. Pokud jsou pneumatiky podhuštěné nebo naopak přehuštěné, zhoršují se jejich jízdní vlastnosti a obvykle se také nadměrně opotřebovávají. Proto doporučujeme nahuštění pneu čas od času zkontrolovat.

Zimní pneumatiky v terénu nestačí? Je čas nasadit sněhové řetězy!

Pokud se chystáte během zimních měsíců do terénu, na hory, nebo vás překvapí extrémní sněhové podmínky na silnici, oceníte sněhové řetězy, které pomohou ve chvíli, kdy už zimní pneu nestačí. Proto je doporučujeme vozit během zimy v kufru vozidla. Zaberou minimum místa, a mohou výrazně ulehčit situaci na zledovatělé silnici.

Po přezutí pneumatik na zimní nezapomeňte na správné uskladnění letních pneumatik. Měly by být uloženy v suchu, na místě bez přímého slunečního záření a nejlépe v chladnější místnosti (např. garáž, sklep).

Pokud mají pneumatiky ráfky, je třeba je uskladnit ve vertikální poloze, naopak pneu bez ráfků by měly ležet v horizontální poloze – díky tomu se vyhnete deformacím.


Nejčastěji kladené otázky při výběru zimních pneumatik

1️⃣ Jakou minimální hloubku dezénu musí mít zimní pneu?

Minimální akceptovatelná hloubka u zimních pneumatik jsou 4 mm. Nové zimní pneumatiky mají dezén s hloubkou 8 mm.

2️⃣ Jak se liší zimní a letní pneumatiky?

Zimní pneumatiky jsou oproti letním měkčí, aby lépe přilnuly na vozovku i v teplotách pod 7 °C. Proto se v případě, že je používáte i během letní sezony, rychleji sjíždí. Také dezén pneumatik je více členitý pro lepší odvod rozbředlého sněhu nebo vody.