Jak vybrat odšťavňovač

S každým douškem čerstvé ovocné šťávy po ránu cítíte příliv nové energie, zvedne se vám nálada a hned se cítíte ve skvělé kondici. Je to spolehlivý recept na dokonalý začátek vašeho dne. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou pro zdravý životní styl nenahraditelné. Jak se postarat, abyste při výběru odšťavňovače investovali do toho pravého?


Kritéria výběru – co promyslet před nákupem?

Ještě než se vrhnete do vybírání ideálního pomocníka pro odšťavňování, odpovězte si na několik následujících otázek. Pomohou vám lépe určit, jaký typ přístroje se pro vaši rodinu bude hodit nejlépe.

Jak vybrat odšťavňovač


Jaké ovoce a zeleninu budete nejčastěji zpracovávat?

Tvrdé ovoce a zeleninu (např. mrkev, jablko a řepa) umí dnes zpracovat všechny dostupné odšťavňovače. Pokud si ale chcete připravovat šťávy z bylinek, listové zeleniny nebo měkkých plodů (např. hroznové víno, citrusy), sáhněte spíše po šnekovém typu přístroje (o typech odšťavňovačů se více dozvíte dále v článku).

Chutnají vám šťávy vodové, nebo hutné s kousky dužiny?

Podle typu odšťavňování v přístroji může být výsledkem hustý džus, který zasytí, nebo řidší tekutina vhodná k uhašení žízně. Šnekové odšťavňovače vyrábějí hustší nápoje, odstředivé pak šťávu procedí, aby v ní nebyl ani kousek dužiny.

Budete šťávu ihned konzumovat, nebo ji budete popíjet v průběhu dne?

Různý postup odšťavňování přináší jinou trvanlivost. Šnekové odšťavňovače pracují ohleduplněji k plodům, proto vymačkaná šťáva oxiduje pomaleji a můžete si ji uschovat v lednici na potom. Šťáva z odstředivého odšťavňovače se naopak pro delší skladování nehodí.

Kolik šťávy najednou budete připravovat?

Budete ráno lisovat šťávu jen pro sebe, i pro partnera, nebo pro celou rodinu? Podle množství požadované tekutiny volte i velikost sběrné nádoby a nádoby na odpad. Pro dvě sklenice bude stačit sběrná nádoba na šťávu o objemu 700 ml. Pro čtyřčlennou rodinu vyberte raději litrovou nebo větší.

Kam nový odšťavňovač umístíte?

Před pořízením v kuchyni najděte místo, kde bude nový pomocník stát. To správné by mělo být dostatečně prostorné na šířku i na výšku, v blízkosti zásuvky a s komfortním přístupem. Pokud budete odšťavňovač často uklízet do skříňky, sledujte i údaj o hmotnosti, ať se zbytečně nedřete, a rozměry, aby se do skříňky snadno vešel.


Jaké existují typy odšťavňovačů?

Šnekový odšťavňovač

Šnekový odšťavňovač vložené ovoce a zeleninu zvolna drtí točícími se hřídelemi (jednou či dvěma). Z plodů dokáže vytěžit maximum, i když je trochu pomalejší a hlučnější než jiné typy. Výsledný džus je hustší, někdy obsahuje i kousky dužiny a odpadu je jen minimum. Šťávu si můžete uschovat na pozdější konzumaci, jelikož díky šetrnějšímu zpracování oxiduje pomaleji.

Šnekový odšťavňovač

Šnekový odšťavňovač je sice pomalejší, zato z plodů dostane maximum šťávy

Odstředivý odšťavňovač

Odstředivý odšťavňovač šťávu produkuje pomocí nakrájení vložené zeleniny a ovoce na miniaturní kousky, které odstředivou silou tlačí na síto. Odpadu sice zbyde o trochu více, ale sklenice bude rychleji plná než u šnekového typu. Snadno se čistí a jeho provoz je tišší. Hodí se pro ty, kteří preferují řidší šťávu nebo potřebují odšťavňovat rychle či ve velkém množství.

Odstředivý odšťavňovač

Odstředivý odšťavňovač zvládne odstředit tekutinu i z většího množství plodů

Dvouhřídelový šnekový odšťavňovač

Dvě hřídele v přístroji ve formě válečků lisují kousky ovoce a zeleniny mezi sebou. Šetrný postup, který nevytváří zbytečné teplo, zachová ve šťávě maximum enzymů a vitaminů. Snadno s ním vylisujete i šťávu z bylinek či listové zeleniny.

Mechanický ruční odšťavňovač

Vymačkání citronu do čaje nebo bylinkové šťávy k snídani je s ručním odšťavňovačem jednoduché. Budete ale muset zapojit své svaly. Nehodí se pro velké množství šťávy nebo pro odšťavňování tvrdých plodů.

TIP: Chcete lisovat čerstvou šťávu z pomerančů a citronů? Pořiďte si speciální lis na citrusy s pákovým mechanismem nebo klasický ruční lis na citron, na který přísahaly i naše babičky.

Další parametry výběru odšťavňovače

Už víte, jaký potřebujete typ odšťavňovače, jak by měl být velký a kam jej postavíte. Na jaké další parametry se při výběru zaměřit?

Velký plnicí otvor

Důležité je, aby se nový kuchyňský spotřebič stal skutečně vaším pomocníkem a šetřil váš čas strávený v kuchyni. Praktický je velký plnicí otvor odšťavňovače, který zvládne i celé plody, a nemusíte si tak dělat starosti s krájením ovoce a zeleniny na malé kousky. Tedy čím větší, tím lepší – ideální průměr plnicího otvoru odšťavňovače začíná na 7 cm.

Odšťavňovač s velkým otvorem
Snadné čištění

Klíčovou vlastností odšťavňovače je snadné čištění. Je-li obsluha přístroje jednoduchá a po použití ho lze snadno rozebrat a jednotlivé části umýt v myčce, pak je opravdu správnou volbou. Budete ho rádi používat denně a stane se tak dobrou investicí do vašeho zdraví.

Nízká spotřeba a tichý provoz

Při výběru nezapomeňte ověřit elektrický příkon odšťavňovače, který udává jeho energetickou náročnost. Zkontrolujte také údaj o hlasitosti provozu přístroje. Budete-li si čerstvou šťávu připravovat po ránu, kdy další členové rodiny ještě spí, oceníte jeho tichý provoz. Odstředivé odšťavňovače jsou tišší než šnekové.

Výkon o otáčky odšťavňovače

Aby si přístroj poradil i s tvrdšími plody či kořenovou zeleninou, měl by mít odšťavňovač výkon alespoň 1 000 W. U šnekových typů je však výkon často nižší, stejně jako počet otáček (kolem 100 za minutu). Odstředivé typy odšťavňují rychleji – i 10 000 otáček za minutu – snadno tak odstředí šťávu i z tvrdých plodů.

Hmotnost odšťavňovače

Ideální hmotnost pomocníka, kterého budete často stěhovat, je méně než 5 kg. Na trhu ale najdete i 8kg výkonné mašiny, které však raději ponechte na kuchyňské lince.

Objem nádob na šťávu a na odpad

Podle množství připravované šťávy si vyberte správně velkou sběrnou nádobu. Pro pár bude stačit menší s obsahem přes půl litru, pro větší rodinu vyberte klidně více než litrovou nádobu. Nádoba na odpad pak může být i 3litrová – větší objem vám usnadní údržbu i mytí.

Speciální funkce odšťavňovačů

Před výběrem správného modelu elektrokola si odpovězte na několik základních otázek:

  • Displej
    Na displeji snadno uvidíte rychlost a počet otáček (vyšší pro tvrdší plody, nižší pro měkké ovoce a listovou zeleninu). U většiny přístrojů se tyto parametry nastavují kolečkem či tlačítky, displej vám však může nastavení ulehčit.
  • Homogenizér
    Rodina s dětmi určitě využije funkci homogenizéru, který dokáže drtit potraviny, vyrábět pyré, mražené dřeně nebo třeba oříšková másla.
  • Gumové nožičky Pogumované nožičky nebo přísavky zvýší stabilitu zapnutého přístroje.
  • Bezpečnostní pojistka
    Pojistka zabrání sepnutí odšťavňovače, pokud je špatně sestavený. Díky tomu se nemusíte bát, že by přístroj sepnul ještě před zkompletováním nebo že byste jej poničili při vynechání nějaké součástky.
  • Antidrip systém
    Antidrip funkce zajistí, že z přístroje neunikne ani kapka šťávy. Můžete si tak být jisti maximální efektivitou odšťavňování.
  • QuickClean systém
    Snadné umývání přístroje zajistí QuickClean technologie. Díky ní nikde nejsou zbytečné skuliny a zákoutí, ve kterých by se mohly udržet zbytky dužniny. Jednotlivé součástky stačí jen opláchnout vodou.

Každý den začněte sklenicí plnou zdraví

Nový odšťavňovač bude milovat každý. Snadno v něm připravíte džus z ovoce i zeleniny, který budou rády pít i děti, nebo vitaminovou bombu pro posílení imunity. Vyberte si toho pravého pomocníka a začínejte každý den sklenicí plnou zdraví.