10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat fotopast

Fotopast je v podstatě kvalitní digitální fotoaparát umístěným na stabilním, pevném místě, který pořizuje statické snímky či videa. Vzhledem k tomu, že se fotopasti aktivují při pohybu, mají širokou škálu využití – skvěle se uplatní při ochraně majetku před zloději, ale zároveň se jedná o hojně využívané lovecké potřeby, které používají myslivci k monitorování pohybu zvěře ve volné přírodě. Na trhu najdete nepřeberné množství fotopastí a vyznat se v nich není úplně snadné. Pojďme si proto představit parametry, které byste měli při výběru zohlednit.

Jak vybrat fotopast

Řada lidí se zaměřuje při výběru fotopasti především na to, jakým způsobem zpracovává a odesílá data. Faktorů, které je však třeba zohlednit, je mnohem více – důležité je i zorné pole, doba expozice, dosah pohybového čidla či rychlost spouště. Jen správně zvolené parametry totiž zajistí, že fotopast pořídí obrázek, který požadujete.

Než se pustíme do jednotlivých parametrů, pojďme se podívat, pro jaké účely můžeme fotopast použít. Obecně je možné rozdělit je do tří kategorií:

Fotopasti na ochranu majetku

Potřebujete-li fotopast především z důvodu, abyste ochránili svůj majetek před cizími návštěvníky, pak je třeba zvolit fotopast s vysokou kvalitou snímaných fotek (rozlišení alespoň 10 Mpx), s větším zorným úhlem a kvalitní optikou. Tyto fotopasti by měly být nenápadné a schopné pořizovat kvalitní snímky i v noci, tudíž potřebují dobré přisvícení.

Fotopasti pro sledování zvěře

Zejména myslivci ocení možnost monitorování zvěře v lesích nebo na loukách. Jelikož jsou tyto fotopasti umístěny ve volném prostranství a vystaveny různým vlivům počasí, měly by být zejména odolné. Pro sledování zvěře pak postačí levnější modely s rozlišením snímků kolem 5 Mpx – sice nevykreslí ostré rysy a detaily, ale pro daný účel poskytnou dostatečnou kvalitu.

Profesionální fotopasti

Tyto fotopasti upřednostní zejména ti, kteří potřebují důkladně monitorovat svůj majetek a získávat velmi kvalitní fotografie i z nočního dění. Do této kategorie spadají nejdražší modely s rozlišením snímků kolem 20 Mpx, které dobře zachytí i obličej osob. Jejich hlavní výhodou je pak také dlouhá výdrž, velká paměť a možnost ovládání na dálku.

Pozor na zákon! Při používání fotopastí myslete na to, že pomocí nich nesmíte snímat veřejná prostranství, jelikož byste porušovali zákon. Používejte je tedy tak, aby do jejich zorného pole spadal pouze váš soukromý pozemek nebo místa ve volné přírodě.

Jak už jsme zmínili v úvodu, je odesílání a uchování dat jedním ze zásadních parametrů při výběru fotopasti, a to především proto, že ovlivňuje reálné používání. Než si tedy zakoupíte fotopast, zamyslete se nad tím, zda vám stačí uschovaný záznam, nebo potřebujete mít přehled o dění v reálném čase.

Fotopasti s paměťovou kartou

Jestliže nepotřebujete mít okamžitý přehled o tom, co se v okolí fotopasti děje, postačí vám varianta s paměťovou kartou, tedy bez odesílání. Tento typ fotopastí využívá paměťovou SD kartu či microSD kartu, na kterou ukládá snímky. Vy musíte čas od času kartu vyjmout a vložit do počítače či jiného kompatibilního zařízení a obrázky si v něm prohlédnout.

Praktický tip: Pokud zvolíte fotopast bez odesílání dat, doporučujeme vám pořídit si dvě paměťové karty, ať je můžete střídat a nepřijdete tak o žádný záznam.
Fotopast s GMS

Nechce-li se vám neustále měnit paměťovou kartu, nebo potřebujete-li mít aktuální přehled o tom, co se děje v okolí fotopasti v reálném čase, zvolte fotopast s možností odesílání dat.

Nejčastěji jsou tyto typy fotopastí vybaveny GPS modulem a SIM kartou a data odesílají na váš mobilní telefon formou MMS, případně na váš e-mail.

Fotopast s Wi-Fi

Zvolit můžete i speciální fotopasti s Wi-Fi, které připojíte k routeru – musíte však ověřit dostupnost pokrytí signálem v daném místě. V tomto případě můžete i pomocí paměťové karty přenášet data do cloudového úložiště a prohlížet si je v podstatě kdykoliv.

Praktický tip: Pokud si pořídíte fotopast s GMS modulem a SIM kartou, nezapomeňte si nastavit limit odeslaných zpráv, abyste nebyli při vyúčtování služeb nemile překvapeni vysokou částkou. Ideálním řešením pak je pořídit si SIM kartu s předplaceným tarifem, u které nemusíte řešit množství odeslaných MMS.

Parametry, podle kterých byste měli vybírat fotopast

Zorný úhel

Pod parametrem zorný úhel si můžete představit okruh, v jakém fotopast snímá. A i když by se mohlo zdát, že čím větší bude zorný úhel, tím kvalitnějších snímků dosáhnete, opak je pravdou. Při velkém úhlu sice zachytíte větší oblast, ale výsledný obraz bude méně kvalitní.

  • Standardní úhel snímání – nejčastěji se setkáte s fotopastmi, které mají úhel záběru v rozsahu od 43 do 60°. Ty jsou ideální pro pořízení kvalitních fotografií na vzdálenost větší než 10 metrů – skvěle se tedy hodí i pro monitorování vzdálenějšího pohybu zvěře.
  • Širokoúhlé snímání – fotopasti s rozšířeným úhlem záběru, který se pohybuje v rozsahu 80 až 120°, nesou standardně označení „wide“ a jsou vhodné zejména na krátké vzdálenosti do pěti metrů. Rozhodně nejsou vhodné pro využití myslivci, naopak se ale skvěle hodí například pro střežení interiéru, kde při umístění v rohu zaberou celou místnost.

PIR čidlo pro snímání pohybu

Dalším důležitým faktorem při výběru fotopasti je vzdálenost, na jakou chcete pořizovat snímky. K tomu slouží PIR čidlo, které detekuje pohyb na základě tepelné stopy (rozpozná změnu teploty v místě, které monitoruje, v porovnání s daným prostředím). Standardně je toto čidlo schopno zaznamenat pohyb na vzdálenost 10 metrů, u kvalitnějších fotopastí se však tato oblast zvětšuje až na 15-20 metrů.

→ Dosah PIR čidla je ovlivněn i okolní teplotou a výškou, ve které je umístěno – fotopast byste vždy měli umisťovat do výšky 1,8 až 2,5 metru a tak, aby sledovala oblast šikmo.

Pozor na extrémní hodnoty PIR čidla! Při výběru fotopasti se nenechte zmást údaji některých výrobců, kteří uvádějí extrémně vysoké dosahy fotopastí v řádu až 30 a více metrů. Důležité je tu slůvko „až“ – aby na tuto vzdálenost opravdu fungovaly, muselo by před nimi stát extrémně velké zvíře, které u nás ale rozhodně nežije.

Rychlost spouště hraje prim

Abyste byli schopni zachytit pohyb, je velmi důležitá rychlost spouště. Fotopast je běžně v pohotovostním režimu a reaguje pouze na pohyb pomocí pohybového čidla. A právě rychlost od zachycení pohybu, přes spuštění fotopasti až po pořízení fotografie je udávaná jako rychlost spouště. Standardně se setkáte s fotopastmi s rychlostí spouště od 0,3 do 1,2 sekund. A samozřejmě platí, že čím nižší je tato hodnota, tím pohotovější fotopast bude.

Praktický tip aneb rozmazané čáry nechcete: I u rychlosti spouště však platí, že nejlepší je zlatý střed. Pokud totiž pořídíte fotopast s velmi rychlou spouští, může se stát, že na fotkách uvidíte jen rozmazanou čáru nebo třeba jen část osoby či zvířete vstupující před kameru. Aby byl obrázek kvalitní a celistvý, je potřeba určité zpoždění – proto je ideální volit spouště s rychlostí od 0,5 do 1 s.

Kvalitu snímku zajišťují megapixely

Stejně jako u klasických digitálních fotoaparátů, je i u fotopastí třeba dbát na kvalitní optiku a vybírat modely s dobrým rozlišením. Standardně se na trhu setkáte s fotopastmi s rozlišením 5 až 36 megapixelů, přičemž platí, že čím větší tato hodnota je, tím kvalitnější bude výsledný snímek. Pro fotografie s dostatečnou kvalitou volte rozlišení alespoň 10 Mpx.

Snímání v noci umožní přísvit

Fotopasti jsou využívány především k monitorování prostředí v nočních hodinách. Aby zvládly pořídit kvalitní fotografie i za tmy, musí být vybaveny přísvitem pomocí infračerveného světla. Ten však musí dosahovat správné vlnové délky, aby byl neviditelný jak pro osoby, tak pro zvěř:

  • Vlnová délka 850 nm – toto světlo je viditelné pro lidské oko (pozorujeme ho jako malé červené světýlko). Zajišťuje lepší osvícení objektu i větší dosah fotopasti, ale není vhodné na ochranu majetku, pokud nechcete upozornit zloděje, že je monitorován. Umístíte-li fotopast do výšky nad dva metry, nebude nijak ovlivňovat zvěř, takže ji nevyplaší – proto je fotopast s touto vlnovou délkou ideální pro myslivecké účely.
  • Vlnová délka 940 nm – ta je již pro lidské oko neviditelná, ale její nevýhodou je menší dosah – přibližně jen 10 metrů – a tudíž i horší kvalita fotografií na větší vzdálenost. Hodí se proto zejména na střežení majetku, a to i díky tomu, že snímky pořizuje zcela neslyšně i neviditelně.

Další parametry, které ovlivní výkon i funkčnost

Při pořizování fotopasti je vhodné zohlednit i některé funkce a parametry, které vám mohou zpříjemnit uživatelskou zkušenost. Patří mezi ně například následující:

Časosběr

Tato funkce vám umožní nastavit si časový úsek, během kterého bude fotopast snímat zorné pole.

Časovač

Díky němu si můžete nastavit, kdy bude fotopast aktivní, tedy kdy bude pořizovat snímky. Chcete-li ji využívat například jen po setmění, můžete nastavit požadovaný časový úsek – mimo něj nebude fotografie pořizovat.

Způsob napájení

Většina standardních fotopastí je napájena bateriemi (4 až 12 kusů) – zvolíte-li lithiové baterie, budou vám sloužit v závislosti na četnosti snímání fotopasti po dobu půl roku až roku. Zvolit můžete ale také modely s externím nabíjením, kdy je připojíte ke zdroji elektřiny (oceníte zejména u monitorování objektů), či s nabíjením pomocí solárního panelu.

Ovládání pomocí aplikace

U novějších modelů fotopastí naleznete i možnost jejich ovládání pomocí speciální aplikace, kterou si stáhnete do mobilního telefonu.

Rada na závěr aneb i vzhled je důležitý

Byť se v tomto článku zabýváme zejména výkonnostními parametry, důležité je zaměřit se při výběru i na samotné zpracování fotopasti. Důležitá je například velikost displeje, aby pro vás byl čitelný, počet tlačítek a snadnost ovládání či přístup pro výměnu SD karty a baterií. Zkontrolovat nezapomeňte také to, zda se na fotopasti nevyskytují lesklé prvky, které by odrážely sluneční paprsky, nebo rušivé bílé komponenty, jež by na fotopast upozorňovaly už z dálky. Chcete-li, aby fotopast nebyla vidět, vybírejte vždy takové provedení, které co nejvíce splyne s okolím.

Nejčastější otázky při výběru fotopasti

Jaká je nejlepší fotopast?

Záleží na tom, k jakému účelu ji hledáte. Pro ochranu majetku vybírejte fotopasti s GSM a Wi-Fi, která vám poskytne online přehled o svém okolí. Fotopast by měla mít široký zorný úhel, rozlišení minimálně 10 Mpx a vlnovou délku okolo 940 nm. Pro snímání zvěře se hodí fotopasti s vlnovou délkou okolo 850 nm a kvalitním RIP čidlem, které je schopno zaznamenat pohyb alespoň na 15 metrů.

Jak umístit fotopast?

V přírodě se fotopasti umisťují nejčastěji ke stromu, kam se připevní pomocí upínacích pásek a popruhů. Můžete však nalézt i speciální stojany a fotopast s nimi umístit prakticky kamkoliv. Při výběru stojanu dbejte na jeho vysokou stabilitu a nenápadnost. Pokud jde o fotopasti, které slouží k ochraně majetku, vyberte nenápadné místo (květináč u dveří, skrytý roh ve výklenku apod.) Fotopast můžete přidělat k fasádě, upnout páskami ke sloupu či pomocí speciálního stojánku zapíchnout do země.

Jaké parametry jsou důležité při výběru fotopasti?

Sledujte nejen počet Mpx, ale také vlnovou délku přisvícení, rychlost spouště, zorný úhel a kvalitu RIP čidla, která stojí za zaznamenáním pohybu.