10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak se zbavit molů ve skříni? Pomocníků je celá řada, jednejte ale včas

Mol – nenápadný, drobný motýlek, přesto ale velmi agresivní domácí škůdce. Jakmile ho objevíte ve své skříni, můžete si být téměř stoprocentně jisti, že už někde stihl naklást vajíčka, z nichž vzniknou larvy, které jsou zodpovědné za dírky ve vašem oblečení. Budete-li se tedy snažit zlikvidovat pouze dospělého létajícího jedince, moc si nepomůžete. Jsou to právě larvy, které ničí vaše oděvy. K jejich likvidaci byste měli přistoupit ihned, jakmile zjistíte výskyt molů ve skříni, jinak mohou být škody opravdu velké.

Pokud jste se s molem dosud nesetkali, možná by vás ani nenapadlo panikařit, když proti vám vyletí ze skříně drobný, zhruba 4 až 8 mm veliký motýlek se saténově lesklými křidélky. Ovšem jakmile nakouknete do skříně hlouběji, panika už vás pravděpodobně přepadne – housenky tohoto nenápadného živočicha totiž dovedou napáchat takovou paseku, že mnohdy už napadené oblečení či jiný textil nezachráníte. Zbavit se molů ve skříni je proto třeba okamžitě!

Jak se zbavit molů ve skříni? Pomocníků je celá řada, jednejte ale včas

Není mol jako mol

Než se vůbec pustíme do rad, jak se takového nechtěného návštěvníka zbavit, je třeba ujasnit si, že molů existuje více druhů:

  • Námi zmiňovaný mol šatní je veliký zhruba 4 až 8 milimetrů a vyznačuje se lesklými stříbrnými křídly. Do skříně se vám většinou dostane tak, že přiletí z venku nebo si jej donesete s sebou v oblečení, pokud jste jej měli uskladněné někde, kde už se moli vyskytovali.
  • Příbuzným mola šatního je mol potravinový, který se vyskytuje podstatně častěji, ale jak už jeho název napovídá, oblečení mu bude ukradené – raději si smlsne na něčem ve vaší spižírně. Oproti žroutovi oblečení se vyznačuje tím, že je napůl zbarvený do šedo-hněda a napůl do běla. Domů si jej nejčastěji zavlečete se zakoupenými potravinami, hlavně moukami.
  • Tito dva zástupci mají ještě třetího kamaráda – mola kožešinového. Ten si je velmi podobný s molem šatním, ale rozlišovacím znakem jsou tmavé skvrnky na křídlech. Ze všech tří druhů se ale vyskytuje nejméně často.

Mol miluje tmavá a zatuchlá místa

Mol šatní se vyvíjí od vajíčka, přes housenku, kuklu až po dospělého jedince. Výhodou je, že dospělý jedinec vám oblečení nesežere, nevýhodou však je, že dospělá samička zvládne naklást 50 až 200 vajíček, která jsou velká zhruba jako hlavička špendlíku, proto je velmi těžké je najít – stejně jako již čerstvě vylíhlé housenky, které se postupně zavrtají do hlubokých vrstev látky.

  • Housenky se živí textilním materiálem – obzvláště jim chutná vlna, bavlna, kožešina, peří či kůže, ale žerou vše, co obsahuje keratin, což je protein obsažený ve vlasech, chlupech nebo suchých šupinkách lidské kůže. Vlákna látek ale kromě potravy využívají i k zakuklení.
  • Milují tmavá, zaprášená a zatuchlá místa, naopak nesnáší svěží vůni a světlo. Obzvláště si libují v oblečení, na kterém jsou šupiny kůže smíšené s potem – i sebemenší vlhkost přitáhne samičky k nakladení vajíček, vědí totiž, že jakmile se larvy vylíhnout, budou zde mít zajištěnou potravu. Proto do skříně nikdy neuklízejte nošené oblečení! Nebo ho nechte alespoň 48 hodin vyvěsit.
  • Housenky dorůstají do velikosti 0,5 až 1 cm, a pokud mají ke svému životu nejen dostatek potravy, ale i klidu, vydrží v tomto stádiu až dva roky – a za tu dobu promění váš šatník k nepoznání!
  • Jakmile mol šatní dosáhne dospělosti, poletuje po světě jen přibližně dva týdny, během kterých nepřijímá žádnou potravu ani tekutiny (vodu si v těle vyrábí metabolicky).

Vyprázdněte skříně

Jakmile proti vám ze skříně vyletí motýlek mola, začněte okamžitě jednat. Vyndejte veškeré oblečení ze skříně a ošetřete jej:

  • Oděvy a další textilie, které je možné vyprat na 60 °C, vyperte – zlikvidujete tak larvy i vajíčka.
  • Prádlo, které nesnese vysoké teploty (například vlna či hedvábí), nechte vyčistit chemicky suchou cestou v čistírně – upozorněte však obsluhu na výskyt molů!
  • Účinným prostředkem může být také využití parních čističů – látkové materiály můžete ošetřit horkou párou, ale jelikož jsou larvy většinou ukryty až v hlubších vrstvách, je nutné dlouhodobější působení, což může mít negativní dopad na citlivější materiály.
  • Využít můžete také nízké teploty, tedy zmrazení larev – máte-li dostatečně velký mrazák, nandejte oblečení do igelitových pytlů (třeba těch na odpadky) a dejte na tři dny do mrazáku. Poté jej nechte při pokojové teplotě po dobu jednoho dne roztát, a následně vyperte v pračce – pro praní už vám v tomto případě stačí nižší teploty, jelikož vajíčka i larvy jsou již mrtvé.
INFO: Vyprázdnit skříně nestačí. Musíte je důkladně vyčistit. Skříně vysajte vysavačem – včetně veškerých prasklin, a otřete je houbičkou či hadrem navlhčeným čisticím prostředkem – použít můžete buď univerzální čističe nebo čističe na dřevo. Následně je vystříkejte přípravkem proti hmyzu.

Využijte lapače

Po důkladné očistě je vhodné nejen v dané skříni, ale i v místnosti, ve které se moli vyskytovali, rozmístit přípravky na hmyz v podobě lapače molů. Ty jsou napuštěny feromony, které lákají především samičky – nejčastěji je seženete ve formě malých destiček s lepivým povrchem, na který se mol přilepí a zahyne. Využít můžete také mololapky, které fungují stejně jako mucholapky, jen obsahují jinou látku. Oba tyto typy pak můžete zavěsit jak v samotné skříni, tak i po bytě.

BABSKÁ RADA

Pokud nemáte doma mololapku či lapač molů, ale přesto chcete jednat hned, můžete vyzkoušet osvědčenou babskou radu. Nalijte do malé mističky trochu piva nebo roztok připravený z jednoho dílu melasy a dvou dílů octa – tyto tekutiny jsou pro moly velmi lákavé, přitáhnou je a moli se v nich utopí.

Odpuďte moly přírodní cestou

Aby se moli vyhnuli vaší skříni velkým obloukem, můžete vyzkoušet také nejrůznější přírodní prostředky, pomocí kterých s nimi bojovaly už před mnoha desetiletími naše babičky. Jsou tedy léty prověřené, funkční, ekologické, a navíc vás téměř nic nestojí:

  • Nejčastěji používaným přírodním přípravkem, který moli opravdu nesnášejí, je levandule – stačí splést malé svazečky nebo nasypat sušené květy do plátěných pytlíčků a zavěsit je do skříně. Kromě toho, že působí proti molům, vám navíc i hezky provoní prádlo – jen je třeba myslet na to, že aroma nevydrží dlouho a nejpozději jednou za půl roku byste měli levanduli vyměnit.
  • Černý pepř je dalším prostředkem, jehož aroma moli nesnesou – rozdrcené kuličky umístěné ve skříni tak budou skvěle odpuzovat tyto nevítané návštěvníky, nevýhodou však je, že aroma velmi rychle vyprchává, a je proto potřeba vyměňovat pepř již po pár dnech.
  • Pokud při procházkách v přírodě narazíte na chmel, určitě si utrhněte pár větviček a umístěte je do skříně – je to další vůně, kterou moli nesnesou.
  • Stejně tak nepříjemné jsou molům i další aromatické bylinky, jako například rozmarýn, bobkový list, skořice, hřebíček či pomerančová kůra – opět je stačí dát do plátěných pytlíčků a rozvěsit ve skříni.
  • Jak už jsme uváděli na začátku, moli nemají rádi svěžest, proto můžete do skříní umístit také pytlíčky naplněné nastrouhaným mýdlem či pracím práškem.
TIP! Pokud nemáte k dispozici plátěný pytlíček, poslouží vám stejně skvěle i obyčejná silonková punčocha, která dobře propouští vůni. Náhradou za samotné byliny a koření mohou být také kvalitní esenciální oleje vyrobené z těchto aromatických rostlin.
RADA NA ZÁVĚR: Nejen v případě molů platí, že nejdůležitější je prevence. Chcete-li svou domácnost – a hlavně vaše oblečení – uchránit před těmito nezvanými návštěvníky, buďte důslední a do skříně vždy ukládejte pouze čistě vyprané a suché prádlo. Vyhněte se skladování oblečení v igelitových či vakuových pytlích, ve kterých se snadno zapaří. A v neposlední řadě pamatujte na pravidelné důkladné větrání – nejen místností, ale i skříní a ostatních úložných prostorů.
Pokud máte ve skříních prádlo, které dlouhou dobu nenosíte, nechte jej alespoň jednou za rok vyvětrat v průvanu, nebo jej ideálně vyperte. Rozhodně se vám vyplatí jednou ročně přeprat všechno nepoužívané oblečení, než pak kupovat nové.

Další zajímavé články

Objevte účinné způsoby, jak odstranit plíseň v koupelně

Vana, vanička sprchového koutu, spáry mezi dlaždicemi, ale i umyvadlo či rohy zdí – to vše jsou místa, kde... celý článek

Jak správně uklízet? Nedopouštějte se těchto chyb!

Usazeniny a prach na policích a podlaze obsahují pyl, šupinky lidské kůže, zvířecí srst, bakterie, plísně a roztoče... celý článek

Jak vyhnat octomilky z kuchyně?

Malé mušky octomilky nejsou ničím, co bychom chtěli mít na přichystané svačině nebo v misce s ovocem a posledním místem, odkud je... celý článek