10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak děti seznámit s Mikulášem, čemu se vyhnout a čím ratolesti obdarovat? Inspirujte se!

Svatý Mikuláš je každoroční předzvěstí Vánoc – přichází společně s andělem a čertem začátkem prosince, aby spravedlivě odměnil hodné děti, a pokáral ty zlobivé. Právě proto je svátkem, který v našich ratolestech vzbuzuje zájem, napjaté očekávání a bezmezné nadšení! Oslavte s dětmi svátek svatého Mikuláše tak, aby na něj vzpomínaly s radostí a úsměvem na rtech i v dospělosti. Připravili jsme pro vás zajímavé tipy, které tajuplný svátek sv. Mikuláše ozvláštní, a děti zaručeně potěší. Dozvíte se také, jak vznikl tento staročeský zvyk, bez kterého si umíme prosinec představit jen stěží.


Kdy chodí Mikuláš, a jaká je historie této lidové tradice? 

Mikuláš se svými pomocníky chodí každoročně v podvečer 5. prosince, přestože svátek svatého Mikuláše připadá až na následující den. Ptáte se, proč tomu tak je? V dobách minulých (do 16. století) lidé vnímali počátek nového dne již soumrakem dne předchozího – z toho důvodu chodí Mikuláš v předvečer svého svátku.

Jak děti seznámit s Mikulášem, čemu se vyhnout a čím ratolesti obdarovat? Inspirujte se!

A jak celá lidová tradice vznikla? Je inspirována skutečnou postavou – biskupem Mikulášem, který se narodil 3. stol. n. l. Po celý svůj život spravedlivě pomáhal potřebným, které obdarovával a byl proslulý svojí laskavostí k dětem. Mikuláš chodil původně v průvodu rozličných masek – až později se jeho stálými souputníky stali čert a anděl, aby vyvažovali dobro se zlem.


Jak děti seznámit s Mikulášem, čemu se vyhnout a čím ratolesti obdarovat? Inspirujte se!

Na Mikuláše by se měly děti těšit, strach vám svátek znepříjemní

Ačkoliv dříve byla návštěva Mikuláše mnohdy výchovným posláním – zlobivé děti Mikuláš káral, čert vyhrožoval únosem do pekla v pytli, a „odměnou“ byly jen brambory nebo uhlí – v současné době se již na tento přístup díváme s odstupem. Jelikož takový zážitek může být pro děti traumatizující, a vést až k psychickým problémům (nespavost, koktání atd.), je třeba si pojetí mikulášské tradice předem důkladně promyslet. 

Vy, rodiče, jste ti, kteří znají své děti nejlépe a vědí, jaké situace s přehledem zvládnou, a co už je za hranou. Proto i v případě, že vaše dítě zažívá dynamické období s návaly vzteku, zařiďte, aby dostalo od Mikuláše nejen pokárání, ale i odměnu, která jej motivuje k lepšímu chování. Je třeba si uvědomit, že hlavním posláním mikulášské party není vaše ratolesti vychovávat, ale pobavit a vytvořit jim pěknou vzpomínku.


Jak seznámit s Mikulášem ty nejmenší děti? Vydejte se s nimi na procházku! 

Protože nejmenší děti jsou nejcitlivější, a jejich fantazie pracuje na plné obrátky, je třeba je s mikulášskou tradicí seznámit pozvolna. Vyprávějte jim příběhy o svatém Mikuláši, vysvětlete povahu čerta i anděla a dopřejte dostatek času o věcech přemýšlet. V prvních letech doporučujeme trávit s dětmi mikulášský večer v ulicích, na Vánočních trzích či na kulturních akcích, kde si tuto trojici mohou prohlédnout z bezpečné vzdálenosti a samy se rozhodnout, zda s nimi chtějí navázat bližší kontakt. 

Po návratu z procházky připravte pro děti překvapení – za oknem najdou pytlík s drobnými dárky, ovocem či sladkostmi, které jim Mikuláš na své pouti zanechal!

Jak děti seznámit s Mikulášem, čemu se vyhnout a čím ratolesti obdarovat? Inspirujte se!

Pro starší děti sjednejte návštěvu Mikuláše, čerta i anděla!

Pro odrostlejší děti můžete dohodnout návštěvu této nadpozemské trojice přímo ve vašem domově! Snažte se vybírat takové skupiny, které dobře znáte, nebo na ně máte kladné reference, abyste předešli nepříjemným zážitkům. 

Děti však na ni předem připravte – nebude tak pro ně nepříjemným šokem, ale příjemným a velmi očekávaným zážitkem, kdy budou Mikuláše, čerta i anděla netrpělivě vyhlížet z okna již o několik hodin dříve. Během návštěvy buďte dětem v případě potřeby oporou a nenechávejte je samotné. Pokud víte, že se nebudou stydět, pobídněte je k tomu, aby Mikulášovi zarecitovali oblíbenou básničku, nebo zazpívali písničku, za kterou je náležitě odmění!

Jak děti seznámit s Mikulášem, čemu se vyhnout a čím ratolesti obdarovat? Inspirujte se!

Čím obdarovat děti na Mikuláše? Největší radost udělají sladkosti! 

Svátek svatého Mikuláše mají děti spojený s obdarováváním, proto byste je neměli zklamat. Připravte pro ně balíček s překvapením, který jim vykouzlí úsměv – nezapomeňte dárek v nestřežené chvíli předat Mikulášovi, který jej vaší ratolesti věnuje. 

Co může být obsahem balíčku? Mezi dětmi jsou velice populární nejrůznější sladkosti – od čokoládových figurek ve tvaru Mikuláše, anděla či čerta přes bonbony až po sušenky! 


TIP: V případě, že nechcete, nebo nemůžete děti zásobovat cukrovinkami, sáhněte po produktech ze zdravé výživy – sušeném ovoci nebo oříšcích.

V mikulášské nadílce se může ukrývat i drobná hračka! 

Obsahem mikulášského balíčku nemusí být pouze dobroty – pokud chcete, aby dětem zůstala památka na tento netradiční den, vyberte jim hračku, která je zaujme! Kluci uvítají například plechová autíčka nebo roboty, holčičky zase figurky zvířat nebo pohádkové hračky s oblíbenými hrdiny. S velikostí ani hodnotou hračky to nemusíte přehánět – přeci jen Vánoce a Ježíšek s nadílkou jsou již za dveřmi. Děti navíc mnohdy nejvíce potěší zdánlivé drobnosti.


Jak děti seznámit s Mikulášem, čemu se vyhnout a čím ratolesti obdarovat? Inspirujte se!

Darujte dětem adventní kalendář – zpříjemní čekání na Ježíška

Protože mikulášský večer přichází jen několik dní po začátku adventu, skvělým dárkem je adventní kalendář! Ten obsahuje 24 okének, a za každým z nich se skrývá malé překvapení. Sladké adventní kalendáře překvapí děti chutnou cukrovinkou a hračkové adventní kalendáře ukrývají drobnou hračku. Čekání na Ježíška tak bude lépe ubíhat, a děti se budou těšit na každý další den.  

Adventní kalendář pro děti můžete také vlastnoručně vyrobit – stačí si připravit 24 krabiček, obálek, papírových nebo látkových pytlíků, označit je číslovkami od 1 – 24, a do každé z nich vložit malé překvapení!


TIP: Adventním kalendářem můžete potěšit i svého domácího mazlíčka! Vyberte si adventní kalendář pro psy nebo kočky.

Chcete se sami stát Mikulášem, čertem či andělem? Bez kostýmu se neobejdete!  

Pokud máte v sobě kousek hereckého ducha a nadšení, můžete v převleku za Mikuláše, anděla či čerta vyrazit do ulic vy sami. Budete však potřebovat kvalitní kostýmy, abyste věrohodně napodobili nadpozemské bytosti. 

Mikulášovi nesmí chybět dlouhá hůl s točitým zakončením, červeno-bílý háv a vysoká čepice se zlatým křížem. Abyste skryli svou identitu i před dětmi, které by vás mohly poznat, vybavte se mohutným plnovousem! 

Pro ztvárnění čerta budete potřebovat hustý kožich, rohy, imitaci kopyta, vidle, a černou barvu na obličej. Pokud mají starší děti, které plánujete navštívit, pro strach uděláno, můžete se vybavit propracovanou silikonovou maskou, která zakryje celý obličej. 

Anděl je typický bílými šaty, zlatavou kadeří, hvězdou na čele a hebkými křídly. V této sestavě můžete potěšit mnoho dětí, které budou na mikulášskou nadílku vzpomínat po celý život!



Další zajímavé články:

Skvělé tipy na vánoční dárky pro muže

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšit svého milého, tátu, dědečka, bratra nebo kamaráda? Muži jsou tvořivé... celý článek

Tipy na vánoční dárky pro ženy, kterými potěšíte!

Ženy milují překvapení a projevy lásky. Vánoce jsou tedy ideální příležitostí, jak jim dát najevo naši náklonnost... celý článek

Tipy na vánoční dárky pro psy i další mazlíčky

Vánoce se blíží a s nimi i nákup dárků pro vaše nejbližší! Nezapomeňte ani na své věrné zvířecí mazlíky... celý článek